Concert de Colinde

Viața parohiei Decembrie 12, 2018

Pe data de 9 decembrie 2018, Biserica „Sfântul Sava cel Sfințit” din Iași a fost gazda concertului de colinde „Bună sara, c-a-nserat,/ La colindă am plecat!”, aflat la a doua ediție. Cetele de colindători care au poposit au fost Corul „Învierea” al Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români, filiala Iași și Ceata de Mediciniști de la Universitatea de Medicină și Farmacie „Gr. T. Popa”.

De asemenea, au există și câțiva colindători-surpriză, printre aceștia numărându-se Grupul „Flori de Mai” al Primăriei Todirești. Bineînțeles, în rândul colindătorilor s-au aflat și organizatorii concertului, membrii Corului Psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al parohiei. Concertul a reprezentat un adevărat moment festiv, marcându-se cei 5 ani de activitate desfășurată de reprezentații corului parohial. În acest sens, a avut loc lansarea celui de-al doilea CD de colinde înregistrate de către membrii acestuia. Prin achiziționarea sa, publicul a putut susține proiectul „Cutia cu Papucei, organizat de Colegiul „Sfântul Nicolae”. Totodată, cei cu inima darnică au putut contribui la încălțarea unui număr de 10 copii din cadrul acestui proiect prin achiziționarea unor globuri realizate manual, dar și prin donații personale în urna special amenajată. Cu ajutorul lui Dumnezeu și prin darul participanților, a fost strânsă suma de 1200 lei, depășindu-se chiar numărul prevăzut inițial de 10 copii care să fie încălțați.

Cei doritori pot intra în posesia CD-ului de colinde lansat prin achiziționarea sa de la pangarul Bisericii „Sfântul Sava cel Sfințit” sau accesând pagina de facebook a bisericii.

Citește alte articole despre: CID, colinde, colindători