Hram la Mănăstirea Piatra Sfântă-Tărâţa

Arhiepiscopia Iașilor August 17, 2018   Autor: Constantin Ciofu

În ajunul sărbătorii s-a oficiat Privegherea şi Prohodul Maicii Domnului, iar în ziua hramului credincioşii au participat la slujba Acatistului şi la Sfânta Liturghie. Din soborul slujitorilor au făcut parte părinţi stareţi de la mănstirile din judeţul Iaşi. Delegatul Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la slujba hramului a fost protosingehlul Arsenie Hanganu, stareţul Mănăstirii Cetăţuia din Iaşi, care a ţinut un cuvânt de învăţătură. În acelaşi timp, diaconul Anton Mihai a transmis un cuvânt din partea Preasfinţitului Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, care, din binecuvântate pricini nu a putut ajunge la hramul aşezării monahale de la Piatra Sfântă. La final, s-a oficiat Parastasul pentru ctitori şi pentru cei adormiţi, iar apoi cei prezenţi au fost invitaţi la o agapă frăţească.