Hramul bisericii din satul Săcăluşesti – Agapia, o bucurie oferită copiilor

Arhiepiscopia Iașilor August 20, 2018

După Sfânta Liturghie a Praznicului Adormirii Maicii Domnului, toți copiii au luat masa împreună apoi au participat la o serie de activități interactive în aer liber, jocuri, ateliere de comunicare, concursuri, dans, sport, baie, tir cu arcul s.a. Angajați și implicați în diferite activități, timpul s-a scurs foarte repede până la cina festivă servită împreună cu copii gazdă la biserica din sat. Momentul cel mai așteptat a fost impresionantul foc de tabăra în jurul căruia s-au adunat cu toții pentru a-și spune dorințele. Scopul acestei întâlniri a fost crearea în mijlocul comunității noastre parohiale, chiar și pentru o zi, a unei familii largi și primitoare care să-i cuprindă și, totodată, să-i surprindă cu sentimente de dragoste, siguranță și bucurie pe acești copii bolnavi, refuzați sau abandonați de părinți lor naturali. Fiecare om este sau poate deveni natural un focar de iubire și bucurie indiferent de cum și unde se naște el. Activitățile din această zi și mesele au fost oferite gratuit de Parohia Săcăluşesti-Agapia cu sprijinul enoriașilor de aici și răsplătite din plin cu chiotele de bucurie și zâmbetele de pe fetele tuturor copiilor. Cei care au ajutat la realizarea evenimentului sunt reprezentanții Școlii de educație incluzivă „Alexandru Roșca” din Piatra Neamț și Liceului Tehnologic Special din comuna Ștefan cel Mare, jud. Neamț, (alaturi de o frumoasa echipa de tineri voluntari, animatori si coordonatori de ateliere de la Centrul de tineret „Vestitorii Bucuriei” al de Mitropoliei Moldovei Bucovinei, din Stațiunea Bălțătești, condusă de tinerii teologi Vasile Ganeanu și Cosmin Cojoc. Mulțumim din suflet tuturor celor ce s-au implicat și ajutat! (Pr. George Măriuța)