Întâlnire misionară la Capela „Sfântul Teodor Sicheotul” din Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 14, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Un grup de 100 de persoane de la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” Botoșani, s-a deplasat cu 22 mașini la această capelă, unde au fost așteptați de localnici, împreună cu părintele paroh Ciprian Scântei. „În prezența a peste 180 de persoane, am săvârșit aici Paraclisul Maicii Domnului. Apoi Corul misionar «Sfântul Ioan Botezătorul» din Botoșani a prezentat un program de cântări patriotice în cinstea Marii Uniri. În cuvântul de învățătură, am subliniat faptul că jertfa înaintașilor care și-au dat viața pentru credința ortodoxă și independența țării, trebuie transmisă urmașilor prin implicarea noastră. De asemenea, copiii care se nasc în familiile binecuvântate de Dumnezeu reprezintă comoara cea mai de preț a unui popor”, a relatat părintele Petru Fercal, misionar protopopesc. Dintre invitații prezenți, a luat cuvântul Traian Apetrei, director general al Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani, care a vorbit despre ctitorii capelei și rolul lor în realizarea Marii Uniri. În continuare, a apreciat că: „mulțimea de enoriași, venită să asculte rugăciuni și cântări închinate lui Dumnezeu și Măicuței Sale, dar și eroilor, ctitorilor, tuturor celor care s-au jertfit pentru România Mare, care și-au dat viața sau au trudit zi după zi pentru a trăi în România întreagă, este o mărturie a recunoștinței față de înaintași”. A urmat slujba de pomenire a eroilor și a ctitorilor capelei, moment ce a determinat pe toți cei prezenți să se roage cu evlavie, spre veșnica pomenire a celor care au scris o pagină de aur în istoria neamului nostru. La final, în curtea locaşului, a urmat o agapă creștină, pregătită și oferită de familia Florariu Gheorghina și Alexandru, pentru toți cei prezenți. Părintele paroh a mulțumit tuturor, exprimându-şi bucuria că se merită, ca în această capelă, să aibă loc un astfel de eveniment duhovnicesc, cultural și patriotic. „Toți cei prezenți s-au întors spre casele lor cu bucuria momentelor trăite, mărturisind că doresc ca în viitor să continue astfel de popasuri duhovnicești, care întăresc comuniunea dintre oameni”, a mai adăugat preotul Petru Fercal.