O nouă ediție a Festivalului de Muzică Bizantină de la Iași: 29 septembrie – 3 octombrie 2021

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 16, 2021

Anul acesta, evenimentul va reuni soliști și formații corale de renume internațional din țări precum Grecia, Cipru, Liban, Siria, Sfântul Munte Athos, Statele Unite ale Americii și România. Ediția de anul acesta a Festivalului se desfășoară în format hibrid pentru a putea oferi publicului larg momentele artistice gândite împreună cu invitații internaționali. Așadar, corurile din străinătate participă la această ediție prin intermediul unor materiale digitale special realizate pentru acest eveniment la care vor avea acces atât spectatorii din sălile de evenimente, cât și publicul din online.

Noutatea de anul acesta este reprezentată de evenimentul care va marca debutul celei de-a patra ediții. Este vorba despre o Dezbatere publică, intitulată „Monahism și psalmodie”, ce îi va avea ca invitați pe Preasfințitul Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor și prof. univ. dr. Nicolae Gheorghiță (Universitatea Națională de Muzică București). Moderatorul evenimentului va fi domnul Răzvan Bucuroiu, jurnalist, realizator TV și publicist creștin. Dezbaterea va putea fi urmărită live pe pagina de Facebook a Festivalului și pe canalele Doxologia.

De asemenea, organizatorii și-au propus să organizeze  anul acesta un nou atelier de muzică bizantină ce îl va avea ca invitat pe prof. dr. Georgios Konstantinou. Evenimentul este dedicat specialiștilor în domeniul muzicii bizantine, iar titlul acestuia este „Tehnica dirijorală a corului psaltic prin prisma tradiției orale și scrise”. Atelierul va avea loc în perioada 30 septembrie – 2 octombrie 2021 și se va încheia cu un concert demonstrativ al cursanților invitați.

Iubitorii de muzică psaltică și nu numai, vor putea participa anul acesta la trei concerte și la momentele liturgice prilejuite de organizarea acestui eveniment. Invitații Festivalului sunt: Corul Sf. Dimitrie - Schitul Lacu (Sfântul Munte Athos), Ansamblul „Cappella Romana” (SUA), Corul „Sfântul Romanos” din Beirut (Liban), Ribale Wehbe (Liban), Corul bisericesc „Sfântul Roman Melodul” al Mitropoliei de Limassol (Cipru), Corul Bizantin „Tropos” (Grecia), drd. Ammar Awad, Ansamblul „Floralia” (România), Corul Academic „Byzantion” (România),  Corul Mănăstirii Nera (România), Corul Mănăstirii Sihăstria (România), Grupul Psaltic „Chivotul” al Catedralei Mitropolitane din Iași (România), Corul „Sf. Iosif Naniescu” al Facultății de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași (România) și Corul Seminarului Teologic Ortodox „Sf Vasile cel Mare" Iași (România).

Programul festivalului, dar și mai multe detalii despre eveniment pot fi aflate de pe pagina de Facebook Iasi Byzantine Music Festival și de pe site-ul web al organizatorilor www.ibmf.ro.