Pâinile Sfântului Spiridon vor fi împărţite la Mănăstirea Nechit

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 10, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Slujba Privegherii va începe la ora 18:00 şi va fi oficiată de un sobor numeros de preoţi şi diaconi. Oamenii vor avea bucuria să se închine la racla ce adăposteşte papucul Sfântului Spiridon, primit pe 12 decembrie 2004 din Insula Corfu-Grecia, unde se află moaştele Episcopului Trimitundei. La momentul binecuvântării litiei, se vor binecuvânta şi pâinile Sfântului Ierarh Spiridon. "Pâinile Sfântului Spiridon sunt preparate dintr-un aluat special, după o rețetă adusă din Insula Corfu. Aceste pâini se binecuvântează din 2004 la mănăstirea noastră, în ajunul sărbătorii Sfântului Spiridon. Tot atunci, am primit de la Biserica «Sfântul Spiridon» din Corfu papucul sfântului pe care l-a purtat timp de un an. Pâinile Sfântului Spiridon arată ca turta care a fost înmânată lui Ezechiel, sau ca turtele pe care le-a mâncat Sfântul Ilie când i-au fost aduse de înger. Sunt mai mari decât o prescură, de culoare arămie, datorită aluatului din care au fost făcute", a explicat ieromonahul Nifon Bârdan, secretarul Mănăstirii Nechit. Joi, 12 decembrie, programul liturgic va continua cu Ceasurile, Acatistul şi Sfânta Liturghie, iar la final se va oficia Parastasul pentru cei adormiţi.