„Pelerin către inima celuilalt” pentru 45 de copii din Moldova

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 10, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Au participat 36 de copii din familiile preoţilor protopopiatului ieşean. Aceştia au fost însoţiţi de reprezentanţi ai protopopiatului, împreună cu părintele Marius Daniel Profir, protopop al Protopopiatului II Iaşi. De asemenea, s-au alăturat nouă copii din familii ale preoţilor din Protopopiatul Chişinău, Mitropolia Basarabiei, însoţiţi de către părintele protopop Serafim Banari. Activitatea s-a desfăşurat cu binecuvântarea Inaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei şi a Înaltprefinţitului Părinte Petru, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, în cadrul protocolului de înfrăţire semnat între cele două protopopiate. Plini de entuziasmul şi vioiciunea specifice vârstei, aceștia au vizitat în prima zi Palatul „Alexandru Ioan Cuza” din localitatea Ruginoasa, judeţul Iaşi, şi Mănăstirea Cămârzani, poposind pentru o noapte la Casa Pelerinului în Suceava. Aici au petrecut clipe frumoase împreună, cântând, povestind şi bucurându-se unul de celălalt. Ziua s-a încheiat cu o seară duhovnicească alături de părintele Ioan Buju, spiritual al Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Vasile cel Mare” din Iaşi. În ziua de 8 iulie, s-au vizitat mănăstirile Voroneţ, Moldoviţa, Suceviţa, „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” şi Cetatea Sucevei. Acest pelerinaj a avut menirea de a-i apropia pe copii şi de a se întâlni sub semnul bucuriei cunoaşterii reciproce. „În spiritualitatea ortodoxă, inima însăşi este considerată a fi o biserică, un loc sfânt. De aceea, prin intermediul acestui pelerinaj ne-am propus să organizăm nu numai o acţiune sub aspect geografic, ci mai ales un eveniment duhovnicesc, o călătorie către sanctuarul inimii celuilalt, prin relaţionare, cunoştere interpersonală, dialog şi dorinţa unei cât mai curânde revederi”, a menţionat părintele protopop Marius Daniel Profir.